Andrej Kiska - prvý krok pre lepšie Slovensko?

Autor: Jozef Manák | 23.3.2014 o 20:32 | (upravené 23.3.2014 o 20:41) Karma článku: 20,19 | Prečítané:  2174x

Priznám sa, že po dnešnej prezidentskej debate medzi dvoma zostávajúcimi kandidátmi - Andrejom Kiskom a Robertom Ficom sa ma zmocnil zvláštny pocit. Nejde ani tak o to, že terajší premiér v diskusii (a to v prakticky „domácom" prostredí) argumentačne úplne pohorel, ako skôr o to, že prvýkrát v mojom živote mám tušenie, žeby Slovensko mohlo mať prezidenta, na ktorého by som mohol byť hrdý. Aj keď by som to nemal písať tak jednoznačne, už od oznámenia výsledkov prvého kola sa domnievam, že Fico v týchto voľbách nezvíťazí. No po včerajšej debate si dokonca myslím, že to nebude len dobrá, ale ešte lepšia správa pre Slovensko.

Andrej Kiska - prvý krok pre lepšie Slovensko?

 

Pán Kiska v nej totiž povedal jednu myšlienku, ktorá ho tak výrazne odlišuje od ostatných - nielen od Fica, ale politickej elity vo všeobecnosti. Budem ho citovať zo záznamu danej diskusie, ktorú si každý môže pozrieť na stránke TA3. Približne v čase 40:50 povie Kiska na Ficovu výčitku, že spolupracuje s pravicovými stranami nasledovné:

„K predĺženej ruke, pán premiér - či by ste boli premiérom vy alebo by bol premiérom niekto z pravice, mne je to JEDNO. Ja kandidujem ako občiansky a nezávislý a každému politikovi budem pripomínať, to je jedno skadiaľ bude, budem pripomínať, prečo ho ľudia volili. A každému jednému a mne je to jedno z ktorej politickej strany, pokiaľ bude dochádzať k tomu, že bude o problémoch len rečniť, že ich nebude riešiť, že skutočné problémy skutočných ľudí nebude riešiť a len o tom stále rozprávať, tak každému jednému to poviem."

A takto nejako si predstavujem funkciu prezidenta v súčasnosti. Na tomto mieste by som to asi tak jednoznačne hovoriť nemal, ALE po dnešnej diskusii pána Kisku s premiérom je mi jasné jedno - Fico v sobotu prehrá. Prehrá preto, lebo nedokáže argumentačne poraziť ani súpera, ktorého si sám do 2. kola volieb vyhral. Prehrá preto, lebo svojou akože "motivačnou" kampaňou dokáže len jedno - omnoho vyššiu účasť jeho odporcov. Prehrá preto, lebo za 6 rokov aktívneho pôsobenia v politike nespravil pre Slovensko takmer nič z toho, čo sľuboval. Prehrá preto, lebo si sám svoju porážku nedokáže ani pripustiť. A napokon prehrá preto, lebo je politik - a prioritným záujmom politika ako takého nie je v našej krajine záujem občana.

Na druhej strane vízia pána Kisku ako prezidenta je predovšetkým o občanovi.  Takmer 25 rokov po novembri sa mi preto zdá, že je tu nádej na skutočnú zmenu. Zmenu spočívajúcu vo víťazstve občianskej spoločnosti nad establishmentom, ktorý si rok 1989 ani len nevšimol. Tak tú obrovskú šancu, ktorú nám 29. marec ponúka nezahoďme a poďme voliť! Chcem totiž veriť, že Andrej Kiska splní počas funkcie prezidenta svoju víziu. Chcem veriť, že sa stane skutočným zástupcom občanov, ktorým záleží na našej krajine.  Naozaj chcem veriť a (možno naivne) úprimne verím, že jeho voľba bude tým povestným prvým krokom pre lepšie Slovensko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?