Spolu na to máme? My áno, vy nie!

Autor: Jozef Manák | 17.2.2014 o 14:50 | (upravené 17.2.2014 o 16:36) Karma článku: 12,37 | Prečítané:  921x

1. kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži. Kandidatúra úradujúceho predsedu vlády Roberta Fica z tohto kola spravila prakticky primárne voľby. Pre ďalší vývoj nie je totiž dôležité, kto zvíťazí, ale kto postúpi spoločne s Ficom do druhého kola. Hlavné opozičné strany (oni sa za ne naozaj považujú) sa konečne vzchopili (aspoň navonok) a dokázali sa zhodnúť na spoločnom kandidátovi. „V jednote je sila," mohli by si povedať predstavitelia Ľudovej platformy, no ono to tak celkom nie je. Alebo je?

Spolu na to máme? Naozaj?

 

Pavol Hrušovský snažiac sa o zavŕšenie svojho úspešného životného príbehu (že o ňom nikto nič nevie...) odštartoval kampaň zaujímavým sloganom - „Spolu na to máme." Ach, aké slaboduché heslo od politických strán, ktoré sa počas vlády Ivety Radičovej nedokázali takmer na ničom dohodnúť. Ich ustavičné vzájomné rozpory a roztržky viedli až k odmietnutiu daru, ktorý sme im my, občania tohto štátu, dali v júni 2010. Zradili našu dôveru a oni si stále naivne myslia, že im ju dáme opäť.

Pred pár mesiacmi som sem chcel napísať, že ani po dvoch rokoch nie sú schopní dokázať schopnosť vzájomnej spolupráce - či už vo voľbách do VÚC alebo tých nadchádzajúcich prezidentských. Napokon ma predstavitelia tzv. pravice (resp. ako si sami hovoria Ľudovej platformy) prekvapili - oni sa naozaj dokázali dohodnúť. Toto prekvapenie však prakticky okamžite vystriedalo rozčarovanie - nad tým, na kom sa zhodli. Tieto tzv. štandardné a tzv. pravicové politické strany svojim výberom doslova odmietli obrovskú šancu, ktorá sa im v týchto voľbách ponúkala - možnosť spoločne sa postaviť do boja a poraziť ich úhlavného nepriateľa (opäť aspoň navonok), prevziať zodpovednosť a demonštrovať nám občanom, že by možno boli schopní vládnuť našej krajine. Nepoučením sa z minulosti (kandidatúry Eduarda Kukana v prezidentských voľbách 2004, Magdy Vašáryovej v komunálnych voľbách 2010, či z parlamentných volieb 2012) a opätovným ignorovaním svojho vlastného voličského elektorátu sa tejto šance vzdali.

Je zrejmé, že „úspešný" príbeh Pavla Hrušovského skončí neúspešne, veď nemá podporu ani medzi prívržencami politických strán, ktoré ho navrhli - voliči KDH majú možnosť lepšej voľby v Procházkovi či Kiskovi (príp. horšej v Čarnogurskom), voliči MOSTu v Bárdosovi (inak politicky geniálnom ťahu od SMK) a voliči SDKÚ prakticky v komkoľvek inom ako Hrušovskom. Predstavitelia Ľudovej platformy, naozaj si stále myslíte, že spolu na to máte? Mám pre Vás šokujúcu odpoveď - Nie, nemáte!

Napriek tomu tieto voľby budú o Ficovi. A napriek tomu boj proti nemu ešte nie je prehraný. Ak sa totiž v Smere niečoho reálne obávajú, tak to nie sú pravicové politické strany a ich kandidáti, ale my! Ak plynie nejaké poučenie z Banskej Bystrice, tak je to, že tým, kto dokáže byť skutočnou a relevantnou opozíciou voči tomuto molochu nie je večne snívajúca (tzv. štandardná) pravica donekonečna sa sporiaca o tom, kto z nich je vyvolený k tomu, aby ako jediný prichádzal so správnymi riešeniami a napomáhal tak celospoločenskému rozvoju. Nie je ňou ani tzv. nová (v reále skôr kvázinová) pravica.

Tou skutočnou opozíciou sme my! Banská Bystrica ukázala, že ani Smer nie je všemohúci. Áno, možno to nebola úplne najšťastnejšia voľba, no tentoraz máme na výber aj lepších kandidátov - kandidátov, ktorí by mohli byť dobrým prezidentom nás, občanov. Tak sa nevzdávajme, pretože my, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska na to máme! Spoločnými silami môžeme túto zdanlivú nezastaviteľnú smerácku mašinériu poraziť. Svojou voľbou sme schopní nielen určiť charakter nášho štátu a jeho vnímanie zo strany zahraničia, ale aj (a to predovšetkým) dokázať politickej elite, že máme moc. 15. marca máme možnosť vybrať si vlastného kandidáta na prezidenta - kandidáta schopného v 2. kole voľby zvíťaziť a hodného tejto funkcie. A na počudovanie v týchto voľbách sa taký nájsť dá. Tak svoju šancu nezahoďme tak, ako to urobili (kvázi)opoziční politici!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?