Kto nesie zodpovednosť za Kotlebu?

Autor: Jozef Manák | 24.11.2013 o 20:25 | (upravené 25.11.2013 o 19:40) Karma článku: 6,31 | Prečítané:  416x

Včera sa nám skončili voľby do VÚC - voľby, ktoré mali byť nudnou a nepodstatnou záležitosťou. No neboli a to iba z jediného dôvodu - prekvapivého víťazstva Mariána Kotlebu ako kandidáta na predsedu banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Kto nesie zodpovednosť za to, že občania sa dostali až do takej zúfalej situácie, že si radšej zvolili extrémizmus ako čokoľvek iné? Predstavitelia politických strán sa už od rána predháňajú vo vyjadreniach, kto je za vzniknutú situáciu vinný a kto nie. Predpokladám, že tak budú robiť ešte niekoľko dní. Na tom nezáleží, skutočne zodpovední sú všetci.

Najprv sa však pozrime na to, kto vlastne volil Kotlebu. Porovnaním výsledkov z 1. a 2. kola nám jasne vyplynie skutočnosť, že Maňku volil v podstate rovnaký počet voličov v oboch kolách. Ak prijmeme premisu, že ide z veľkej miery o voličov SMERu, musím konštatovať, že Robert Fico (aj napriek tomu, že ho v obľube moc nemám) má pravdu minimálne v tom, že to neboli v prevažnej miere jeho voliči, čo hlasovali za Kotlebu. A keďže Maňka ešte zopár hlasov stratil (čo je pochopiteľné vzhľadom k tomu, že volič vo všeobecnosti v druhom kole už nie je taký motivovaný voliť kandidáta, ktorému svoj hlas už raz odovzdal), bude za jeho konečným výsledkom iba zanedbateľné množstvo tých, čo si ako menšie zlo zvolili jeho pred Kotlebom. Toto je veľmi dôležitá skutočnosť - Kotlebovi sa totiž podarilo na svoju stranu získať viac ako 30 000 (!) občanov, ktorí ho v prvom kole nevolili. Z nich nezanedbateľné percento muselo vedieť, aký má výber a napriek tomu si zvolilo ako menšie zlo Kotlebu. Ak by sme toto všetko zhrnuli, mohol by nám vyjsť záver, že jeho voličimi boli najmä pravičiari (ako sa to snaží prezentovať Fico). Nemyslím, že je to celkom tak a už vôbec si nemyslím, že za výsledok v BBSK sú zodpovedné iba pravicové strany. Zodpovedné sú všetky relevantné politické strany, pretože sú to ich predstavitelia, kto je zdrojom donedávna nevídanej frustrácie občanov SR. A práve táto frustrácia v konečnom dôsledku spôsobila, že naši spoluobčania z BBSK volili tak, ako volili.

Zodpovedná je SDKÚ-DS za to, že postavila takého kandidáta, ktorého ľud vníma ako sociálneho netvora. Je jedno či oprávnene alebo nie, dôležité je len to, že reálne nemal šancu voľby vyhrať. Omnoho zavrhnutiahodnejší bol však postup modrých po oznámení výsledkov 1.kola. Regionálny zväz v Banskej Bystrici sa totiž rozhodol nepodporiť Kotlebovho protikandidáta V. Maňku, a tým dať svojim voličom najavo, že je jedno, ktorý z dvoch kandidátov na predsedu VÚC voľby vyhrá. Frešo ako predseda SDKÚ už potom darmo mohol z Bratislavy prostredníctvom svojej hovorkyne (!!) oznámiť, že trvá na vyhlásení spred týždňa (t.j., že podporuje Maňku). Malo to asi taký účinok ako štekanie psa, ktorý nehryzie.

Zodpovedná je SaS - darmo budú tvrdiť niečo iné. Nepodporiť vo voľbách niekoho proti tomu, kto svojimi vyhláseniami fatálne pošliapava obe hodnoty, na ktorých je táto strana založená (sloboda a solidarita), iba preto, že je zo SMERu je proste vo fungujúcej demokratickej spoločnosti nepredstaviteľné.

Zodpovedný je aj SMER-SD, a to preto lebo ani za 6 rokov nedokázal občanov tohto štátu presvedčiť, že kroky, ktoré robí, robí len pre ich dobro - že ich počúva, že im rozumie a že ich problémy aj dokáže riešiť. Darmo sa Fico bude hrať na najľudovejšieho politika zo všetkých, pravda je taká, že aj jeho už občania vnímajú ako niekoho, kto sa ich predstavám o sociálnej spravodlivosti odcudzil. Okrem toho to bol práve SMER, kto v posledných rokoch vládol BBSK. Občania asi neboli s ich vládou až tak spokojní, ak dali prednosť Kotlebovi. Fico sa okrem iného vyjadril, že prehra s extrémistom je vážnou vecou po ktorej by sa mal porazený kandidát (konkrétne Kaník) stratiť z povrchu zemského. Kandidát SMERu prehral s extrémistom v priamom súboji, čo je možno ešte ďaleko závažnejšie. Ide totiž o signál, že ani politici SMERu v tomto kraji skutočne neriešia problémy, ktoré ľudí trápia.

Zhrňme to - zodpovedná je celá politická elita, pretože svojou nečinnosťou, ignorovaním problémov a aroganciou moci spôsobila pocity frustrácie  a bezmocnosti, ktoré vyústili až do apatie nás, občanov. Ako sa však zdá, táto z obyvateľov BBSK včera odpadla. Získali totiž výrazný (do budúcnosti veľmi nebezbečný) pocit, že ich hlas dokáže niečo ovplyvniť aj v negatívnom slova zmysle, t.j. že sú schopní prekvapiť, šokovať a voliť natruc politickej elite. Osobne sa domnievam, že k tomuto pocitu prispeli svojou mierou aj médiá - napriek tomu, že to nebolo ich prioritným cieľom (ako si myslí Fico), ale že sa snažili občanov od voľby Kotlebu odhovoriť. Práve toto však v konečnom dôsledku veľmi pravdepodobne ešte podporilo voličov v tom zmysle, že a just pôjdem voliť Kotlebu, keď už aj tie médiá sú proti nám.

Výsledkom týchto volieb by však nemalo byť lamentovanie nad tým, čo sa stalo. Výsledkom by malo byť to, že si predstavitelia demokratických politických strán konečne uvedomia, prečo sa tak stalo. Občania im včera totiž dali najavo, že takto to ďalej nejde. Frešo, Bugár, Figeľ, Sulík, Matovič, Fico - všetci by si mali uvedomiť, že ignorovať potreby ľudu a arogantne zneužívať moc donekonečna nejde. Ľudia sú totiž čoraz viac naklonení extrémistickým riešeniam. Pre tentokrát máme ešte celkom „šťastie" - Kotleba nemôže fakticky z pozície predsedu VÚC naplniť nič zo svojho programu. Druhýkrát však už ale také šťastie mať nemusíme...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?